O autorze
Politolog.
Przewodniczący organizacji młodzieżowej partii Nowoczesna.
Przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan w latach 2014-2016.

Racjonalnie oburzeni

nowoczesnapl.org
Mimo młodego wieku, od kilku lat aktywnie działam w organizacjach pozarządowych, współpracuję z instytucjami państwowymi i prywatnymi zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Angażując się w życie społeczne skupiam się na obszarach związanych z przedsiębiorczością, rynkiem pracy i przede wszystkim z nami - młodymi. W przeciwieństwie do obecnych elit politycznych, o wyzwaniach związanych z naszym pokoleniem wiem nie tylko z przeczytanych raportów i obejrzanych reportaży, ale także z rozmów z rówieśnikami i członkami innych organizacji młodzieżowych.

Po 3 latach organizowania największego wydarzenia promującego przedsiębiorczość wśród młodych, animowania dyskusji nt. naszego pokolenia w życiu publicznym i obserwowania z jąką łatwością władza potrafi ignorować zdanie kilkudziesięciu tysięcy młodych, jak rekomendacje organizacji młodzieżowych trafiają do ministerialnych szuflad, jak bardzo głos młodych jest niesłyszalny na Krakowskim Przedmieściu, Al. Ujazdowiskich i na Wiejskiej wiem, że przyszedł czas na zmiany. Czas rozbić ten szklany - pokoleniowy sufit. Powinniśmy zrobić wszystko, by integrować środowisko ludzi młodych wokół idei zmian i rozmowy o wyzwaniach rozwojowych, stojących przed naszym krajem.

Dlaczego?

Dlatego, że musimy uwierzyć w siebie, bo oni w nas nie wierzą. Stać nas na to, by zbudować nową jakość w życiu społecznym, w gospodarce i w polityce. Jak długo chcemy biernie przysłuchiwać się rozmowom o przyszłości naszego kraju, o problemach młodych, związanych z bezrobociem, emigracją, edukacją, czy mieszkalnictwem? Jesteśmy nie tylko lepiej wykształceni, ale ciekawi świata, bardziej otwarci i jednocześnie chcemy czerpać z doświadczenia pokolenia naszych rodziców, dlatego władza powinna uważnie wsłuchiwać się w głos młodego pokolenia, a my powinniśmy wyraźnie artykułować swoje postulaty.

Obecne elity w zły sposób diagnozują potrzeby młodzieży i wyzwania współczesnego świata, czego wyrazem jest brak odwagi, by wskazać strategię rozwoju państwa w kluczowych dla niego obszarach i w dłuższej niż jedna kadencja perspektywie. Brak sensownej alternatywy decyduje o wyborze jakiejkolwiek alternatywy. Stąd popularność Pawła Kukiza i głosy oddane na Andrzeja Dudę w II turze wyborów prezydenckich. Czymś więcej niż ruchem oburzonych ma być stowarzyszenie NowoczesnaPL, które wokół idei pogłębionej dyskusji na temat przyszłości Polski ma skupiać młodych i aktywnych przedstawicieli życia społecznego.


31 maja odbędzie się Kongres Założycielski stowarzyszenia, który zapoczątkuje prace programowe i konsultacje społeczne w obszarach związanych z gospodarką i przedsiębiorczością, życiem obywateli, nowoczesnym społeczeństwem, a także sprawnym państwem i administracją. Do dziś (26.05) w Kongresie udział zgłosiło 7200 osób. Mam nadzieję, że na Torwarze będziemy mogli rozpocząć dyskusję o tym, które z wyzwań rozwojowych Polski wymagają dziś najpilniejszego zaadresowania. Wierzę, że NowoczesnaPL to szansa na uwolnienie potencjału młodych, którzy dokonają nie antysystemowej, ale racjonalnej i pokoleniowej zmiany.

Do zobaczenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...